Press pack
Kampania #BezpieczeństwoNaJuż
Brak bezpieczeństwa w przestrzeniach miejskich to problem nas wszystkich
Z początkiem października 2024 r. ruszyła kampania „Bezpieczeństwo NA JUŻ!”, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem braku bezpieczeństwa oraz wykluczenia dziewcząt* i młodych kobiet* z pełnego korzystania z przestrzeni miejskiej oraz przysługujących im praw. Kampania jest częścią projektu „Building Safer Futures: A Youth-Centric Approach to Urban Safety in Poland”, realizowanego przez Plan International i fundację Juniper. Jego celem jest zmiana obecnej sytuacji poprzez zaangażowanie dziewcząt* i młodych kobiet* we współtworzenie bezpiecznych, odpowiedzialnych i inkluzywnych miast. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie ich głosu, zwiększenie zaangażowania w kształtowanie przestrzeni miejskich oraz promowanie systemowych rozwiązań wspierających równość i bezpieczeństwo.
Hasło kampanii
Hasło „Bezpieczeństwo NA JUŻ!” zostało wybrane spośród 30 propozycji stworzonych przez Girls* Advisory Group, działającą przy fundacji Juniper. Jest ono skierowane do dziewcząt*, młodych kobiet*, osób sojuszniczych oraz wszystkich decydentów/ek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w miastach. Hasło podkreśla potrzebę natychmiastowego działania i zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa dziewcząt* i młodych kobiet*.
Pilna potrzeba działania
Kampania odpowiada na rosnącą frustrację społeczną oraz pilną potrzebę podjęcia działań przez instytucje publiczne, władze lokalne, organizacje pozarządowe i społeczność lokalną na rzecz eliminacji przemocy z przestrzeni publicznej i poprawa jakości życia osób oraz grup bezpośrednio narażonych na przemoc, dyskryminację i wykluczenie społeczne. Organizatorzy kampanii wzywają do natychmiastowego podjęcia działań, które zapewnią bezpieczeństwo dziewczętom* i młodym kobietom*.
Kluczowe postulaty kampanii
Wśród postulatów znajdują się:
- Zapewnienie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej jako obowiązek władz państwowych i lokalnych.
- Uznanie profilaktyki przemocy ze względu na płeć za priorytet w działaniach na rzecz bezpieczeństwa dziewcząt* i młodych kobiet.*
- Wprowadzenie szeroko dostępnych działań edukacyjnych dotyczących zapobiegania przemocy ze względu na płeć w ramach formalnego systemu edukacji.
- Wprowadzenie i finansowanie długoterminowych inicjatywy promujących sprawczość dziewcząt* i młodych kobiet* oraz ich aktywny udział w podejmowaniu decyzji.
- Otwarte przeciwstawianie się przemocy ze względu na płeć jako społeczeństwo.
- Zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych i organizacyjnych na działania mające na celu zapobieganie przemocy ze względu na płeć.
Dlaczego świętujemy 11 października?
11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewczyn*, ustanowiony w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest zwrócenie uwagi na szczególne wyzwania, przed którymi stoją dziewczynki*, dziewczyny* i młode kobiety* na całym świecie. Od kilkunastu lat ekspertki z fundacji Juniper promują obchody MDD w Polsce, aby podkreślić sytuację dziewczyn* i przyczynić się do opracowywania strategii przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji. Szczególnie zależy nam na wzmocnieniu głosu dziewczyn* i młodych kobiet* oraz uwzględnieniu ich perspektywy w tych działaniach.
Jak dołączyć do kampanii?
Kampania #BezpieczeństwoNaJuż będzie prowadzona w całej Polsce. Organizatorki zapraszają wszystkich do aktywnego udziału poprzez: zapoznanie się z wynikami części badawczej projektu i podzielenie się nimi w swoim otoczeniu; udostępnianie materiałów kampanijnych w mediach społecznościowych lub wywieszenie plakatu kampanijnego; wdrażanie rekomendacji projektowych w lokalnej społeczności; organizowanie spacerów eksploracyjnych oraz skorzystanie z bezpłatnych konsultacji dla instytucji. Fundacja Juniper zachęca także do udostępniania spotu kampanijnego w przestrzeniach publicznych, wspólnego celebrowania Międzynarodowego Dnia Dziewczyn* (11 października) udziałem w konferencji „Bezpieczniejsze miasta” (Warszawa), stworzenia własnego zina i zgłoszenia go do konkursu, a także zaangażowania się w aktywizm na rzecz bezpieczeństwa dziewcząt* i młodych kobiet*.
Kontakt dla mediów
W sprawach medialnych oraz dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
Magdalena Stoch, fundacja Juniper
E-mail: stochmagdalena9@gmail.com